Trojans News · Results from Madison XC Invitational


 Madison Inv 2 – 10/1/2018 10:05:30 PM

                         Madison HS, ,

                   Varsity Boys 5000 Meter Run

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

  1 Kevin LaMont          12 Whitmore Lake        18:04.30      1

  2 Clay Rinna            11 Whitmore Lake        18:14.62      2

  3 Connor Stowell        12 Morenci              18:31.22      3

  4 Dakota Glick          11 Morenci              18:38.83      4

  5 Gabe Nelson            9 Clinton              18:40.31      5

  6 Nate Chavez           10 Clinton              18:46.19      6

  7 Eric Briggs           10 Clinton              19:10.40      7

  8 Cooper Goble          11 Britton Deerfield    19:20.24      8

  9 Matthew Urbanczyk      9 Clinton              19:30.72      9

10 Cole Rinna             9 Whitmore Lake        19:39.33     10

11 Bailey Adams          11 Whitmore Lake        19:40.58     11

12 Nethanel Leupold      10 Adrian Madison       19:43.79     12

13 Kyle Bartush          12 Britton Deerfield    19:56.00     13

14 Anthony Contreras     12 Adrian Madison       20:00.30     14

15 Luke Murphy            9 Ottawa Lake-Whitefor 20:06.22     15

16 Brodi Worful           9 Petersburg-Summerfie 20:11.25     16

17 Steven Posa           11 Clinton              20:12.25     17

18 Tommy Burt            10 Clinton              20:12.50     18

19 Dillin Kowalewski     12 Whitmore Lake        20:13.44     19

20 Jared Gleckler        11 Morenci              20:18.69     20

21 Matthew Miller        12 Adrian Madison       20:23.72     21

22 Tanner Luce           12 Adrian Madison       20:36.58     22

23 Todd King             10 Clinton              20:49.69     23

24 Bennet Zbikowski      11 Clinton              21:19.58

 25 Dillon Gibbs          12 Morenci              21:23.08     24

26 Gabe Rorke            10 Petersburg-Summerfie 21:23.47     25

27 Jack Emmenecker       10 Ottawa Lake-Whitefor 21:26.00     26

28 Brennan Osborn        10 Morenci              21:33.47     27

29 Alex Kelly            12 Adrian Madison       21:47.00     28

30 Daniel Shovels        11 Clinton              21:47.22

 31 Heston Fanson          9 Whitmore Lake        21:48.40     29

32 Brandon Beach         12 Clinton              21:53.94

 33 Ben Jensen            10 Petersburg-Summerfie 22:15.12     30

34 Noah Dusseau          11 Petersburg-Summerfie 22:19.33     31

35 Ayden Kaiser          11 Morenci              22:33.55     32

36 Eric Neff              9 Clinton              22:41.62

 37 Michael Symanzik       9 Whitmore Lake        22:43.40     33

38 Isaac Gapp            10 Ottawa Lake-Whitefor 22:44.47     34

39 Nick Oliver           10 Clinton              23:18.37

 40 Trenton Kolmar        11 Ottawa Lake-Whitefor 23:18.72     35

41 Braeden Newsome       12 Adrian Madison       23:29.19     36

42 Ryan Oberle            9 Ottawa Lake-Whitefor 23:33.69     37

43 Jared Stiver          11 Britton Deerfield    23:37.72     38

44 Brendan Ely           11 Whitmore Lake        23:48.08

 45 Dylan LaMont          10 Whitmore Lake        23:51.44

 46 Anthony Roddy         11 Britton Deerfield    24:21.79     39

47 Nick Oberle            9 Ottawa Lake-Whitefor 24:26.75     40

48 Mason Shipe           10 Petersburg-Summerfie 24:39.97     41

49 Alberto Rodriguez     12 Whitmore Lake        24:45.47

 50 Malakai Bundshuh      10 Britton Deerfield    25:19.50     42

51 Mark Slinker          12 Petersburg-Summerfie 25:37.90     43

52 Briar Hoover             Petersburg-Summerfie 26:26.94     44

53 Allen Longnecker      12 Petersburg-Summerfie 26:42.30

 54 Christian Rodgers     10 Ottawa Lake-Whitefor 26:51.15     45

55 Nathan Abrams         10 Petersburg-Summerfie 28:54.50

 56 TJ Murray              9 Ottawa Lake-Whitefor 33:43.33

             Varsity Boys 5000 Meter Run Team Scores

=================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)

=================================================================

  1 Whitmore Lake          43      1    2   10   11   19   29   33

      Total Time: 1:35:53      Average: 19:10.46      1-5 Split: 2:10

  2 Clinton                44      5    6    7    9   17   18   23

      Total Time: 1:36:20      Average: 19:15.98      1-5 Split: 1:32

  3 Morenci                78      3    4   20   24   27   32    –

      Total Time: 1:40:26      Average: 20:05.06      1-5 Split: 3:03

  4 Adrian Madison         97     12   14   21   22   28   36    –

      Total Time: 1:42:32      Average: 20:30.28      1-5 Split: 2:04

  5 Britton Deerfield      140     8   13   38   39   42    –    –

      Total Time: 1:52:36      Average: 22:31.05      1-5 Split: 6:00

  6 Petersburg-Summerfie   143    16   25   30   31   41   43   44

      Total Time: 1:50:50      Average: 22:09.83      1-5 Split: 4:29

  7 Ottawa Lake-Whitefor   147    15   26   34   35   37   40   45

      Total Time: 1:51:10      Average: 22:13.82      1-5 Split: 3:28

                  Varsity Girls 5000 Meter Run

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

  1 Trinity Kaufman        9 Morenci              20:59.01      1

  2 Alex Ausmus           10 Petersburg-Summerfie 21:13.19      2

  3 Libby Rorick           9 Morenci              21:24.36      3

  4 Alissa King           10 Clinton              21:41.05      4

  5 Anne Wong             12 Adrian Madison       21:53.01      5

  6 Sara Bower             9 Britton Deerfield    21:53.23      6

  7 Jordan Craven         12 Whitmore Lake        22:22.48      7

  8 Madisyn McDonald       9 Adrian Madison       23:00.95      8

  9 Makayla Fletcher      11 Clinton              23:16.72      9

10 Carlie Logan          10 Britton Deerfield    23:41.94     10

11 Jamie Stiver           9 Britton Deerfield    24:02.46     11

12 Brook Fetter          10 Adrian Madison       24:22.60     12

13 Emma Hampel           11 Clinton              24:37.04     13

14 Maggie Lustig         11 Whitmore Lake        24:43.38     14

15 Danielle Stabnau      11 Britton Deerfield    24:53.70     15

16 Haylie Shiels          9 Britton Deerfield    25:07.62     16

17 Zoe Burciaga           9 Adrian Madison       25:18.83     17

18 Mia Hayes             10 Clinton              25:27.54     18

19 Bradey Osborn         12 Morenci              25:40.25     19

20 Rylee Phillips        11 Whitmore Lake        25:50.94     20

21 Chelsea Scheffler     12 Clinton              25:52.32     21

22 Emma Linger           10 Adrian Madison       25:54.28     22

23 Amanda Appleman       11 Britton Deerfield    26:05.52     23

24 Julia Mohr             9 Adrian Madison       26:17.55     24

25 Bri McNatt            12 Clinton              26:21.98     25

26 Kayleigh Barrett      12 Britton Deerfield    26:46.18     26

27 Trinity Wilder        10 Petersburg-Summerfie 26:51.80     27

28 Maya Hillegonds        9 Clinton              27:29.37     28

29 Josephine Emerson     10 Ottawa Lake-Whitefor 27:37.25     29

30 Jamie Meadows          9 Whitmore Lake        28:51.42     30

31 Sophia Hug             9 Petersburg-Summerfie 29:00.68     31

32 Sarah Oberle          10 Ottawa Lake-Whitefor 29:00.97     32

33 Sydney Stevens        12 Petersburg-Summerfie 30:04.75     33

34 Abbie Kurtz           10 Whitmore Lake        31:00.02     34

35 Jordan Hurley         11 Clinton              32:50.10

 36 Kallie Wilson         10 Petersburg-Summerfie 33:15.92     35

37 Eveliina Taylor       11 Whitmore Lake        34:29.40     36

            Varsity Girls 5000 Meter Run Team Scores

=================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)

=================================================================

  1 Britton Deerfield      58      6   10   11   15   16   23   26

      Total Time: 1:59:39      Average: 23:55.79      1-5 Split: 3:15

  2 Adrian Madison         64      5    8   12   17   22   24    –

      Total Time: 2:00:30      Average: 24:05.94      1-5 Split: 4:02

  3 Clinton                65      4    9   13   18   21   25   28

      Total Time: 2:00:55      Average: 24:10.94      1-5 Split: 4:12

  4 Morenci                98      1    3   19   37   38    –    –

      Total Time: 2:17:06      Average: 27:25.09      1-5 Split: 13:33

  5 Whitmore Lake          105     7   14   20   30   34   36    –

      Total Time: 2:12:49      Average: 26:33.65      1-5 Split: 8:38

  6 Petersburg-Summerfie   128     2   27   31   33   35    –    –

      Total Time: 2:20:27      Average: 28:05.27      1-5 Split: 12:03

  7 Ottawa Lake-Whitefor   175    29   32   37   38   39    –    –

      Total Time: 2:40:13      Average: 32:02.49      1-5 Split: 6:56

                 Junior High Boys 3200 Meter Run

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

  1 Brandon Thompson       8 MS_Summerfield          10.00      1

  2 Jacob Eagling          8 MS_Madison              11.00      2

  3 Evan Suydam            8 MS_Summerfield          12.00      3

  4 Brock Papenhagen       8 MS_Blissfield           13.00      4

  5 Elliot Rodgers           MS_Whiteford            14.00      5

  6 Dakota Kohn            8 MS_Summerfield          15.00      6

  7 Sylas Redlinger        8 MS_Summerfield          16.00      7

  8 Henry Frederick        8 MS_Madison              17.00      8

  9 Josh Jensen            8 MS_Summerfield          18.00      9

10 James Elderedge        8 MS_Summerfield          19.00     10

11 William Marks          7 MS_Blissfield           20.00     11

12 Xavier Rodriquez       6 MS_Madison              21.00     12

13 Javier Mata            8 MS_Madison              22.00     13

14 Keegan Masters           MS_Whiteford            23.00     14

15 William Forsyth        7 MS_Madison              24.00     15

16 Brendon Masters          MS_Whiteford            25.00     16

17 Caedmon Rupp           7 MS_Blissfield           26.00     17

18 Matthew Shipman        7 MS_Madison              27.00     18

19 Aiden Mahoney          8 MS_Madison              28.00     19

20 Jordan Olson           8 MS_Britton Deerfield    29.00     20

21 Jason Mullins          7 MS_Madison              30.00

 22 Case Mesing              MS_Whiteford            31.00     21

23 Jacob Harder             MS_Whiteford            32.00     22

24 Randal Sayler          6 MS_Blissfield           33.00     23

25 Tanner Kurtz           8 MS_Whitmore Lake        34.00     24

26 Ethan Klama            7 MS_Madison              35.00

 27 Seth Rodgers             MS_Whiteford            36.00     25

28 Landon Stetton         7 MS_Madison              37.00

           Junior High Boys 3200 Meter Run Team Scores

=================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)

=================================================================

  1 MS_Summerfield         26      1    3    6    7    9   10    –

      Total Time: 1:11      Average: 14.20      1-5 Split: 8

  2 MS_Madison             50      2    8   12   13   15   18   19

      Total Time: 1:35      Average: 19.00      1-5 Split: 13

  3 MS_Whiteford           78      5   14   16   21   22   25    –

      Total Time: 2:05      Average: 25.00      1-5 Split: 18

  4 MS_Blissfield          81      4   11   17   23   26    –    –

      Total Time: 2:09      Average: 25.80      1-5 Split: 24

  5 MS_Britton Deerfield   130    20   26   27   28   29    –    –

      Total Time: 3:03      Average: 36.60      1-5 Split: 11

  6 MS_Whitmore Lake       134    24   26   27   28   29    –    –

      Total Time: 3:08      Average: 37.60      1-5 Split: 6

                Junior High Girls 3200 Meter Run

=================================================================

    Name                  Yr Team                      Time   Pts

—————————————————————–

  1 Neili Pike               MS_Morenci              10.00      1

  2 Katie Fischer          8 MS_Blissfield           11.00      2

  3 Brooke Craven          8 MS_Whitmore Lake        12.00      3

  4 Angie Hoover           8 MS_Blissfield           13.00      4

  5 Emily Bella            8 MS_Blissfield           14.00      5

  6 Leah Rorick              MS_Morenci              15.00      6

  7 Natalie Meadows        7 MS_Whitmore Lake        16.00      7

  8 Alexis Duma            8 MS_Whitmore Lake        17.00      8

  9 Annabelle Gapp           MS_Whiteford            18.00      9

10 Josie Zuvers             MS_Morenci              19.00     10

11 Kiersten Brackelman    8 MS_Madison              20.00     11

12 Haley Brusseau         8 MS_Blissfield           21.00     12

13 Sarah Brewer           8 MS_Blissfield           22.00     13

14 Raquel Arquette        7 MS_Summerfield          23.00     14

15 Ashlyn Hill            7 MS_Madison              24.00     15

16 Reanne Smith           6 MS_Blissfield           25.00     16

17 Reilan Sayler          6 MS_Blissfield           26.00     17

18 Faith VerLinde         7 MS_Madison              27.00     18

19 Madaline Goldmeyer     7 MS_Madison              28.00     19

20 Allison Eagling        6 MS_Madison              29.00     20

21 Grace Henry            6 MS_Madison              30.00     21

22 Ava Schlieger          6 MS_Madison              31.00     22

23 Alanna Wilnow          7 MS_Madison              32.00

 24 Kennedy McInnes          MS_Whiteford            33.00     23

25 London Hodgkins        7 MS_Blissfield           34.00

 26 Mackay Hodgkins        6 MS_Blissfield           35.00

 27 Cheyenne Brown         6 MS_Blissfield           36.00

 28 Elise Christle           MS_Morenci              37.00     24

29 Makenna Cousino        7 MS_Madison              38.00

 30 Passion Stoner           MS_Morenci              39.00     25

31 Haley Westrick         8 MS_Summerfield          40.00     26

32 Pender Liberi          7 MS_Madison              41.00

 33 Hannah Leupold         8 MS_Madison              42.00

 34 Alivia Stull           6 MS_Madison              43.00

 35 Chloe King             6 MS_Blissfield           44.00

 36 Miasofia Aguado          MS_Whiteford            45.00     27

37 Jules Bennett            MS_Whiteford            46.00     28

          Junior High Girls 3200 Meter Run Team Scores

=================================================================

    Team                   Pts     1    2    3    4    5   (6)  (7)

=================================================================

  1 MS_Blissfield          36      2    4    5   12   13   16   17

      Total Time: 1:21      Average: 16.20      1-5 Split: 11

  2 MS_Morenci             66      1    6   10   24   25    –    –

      Total Time: 2:00      Average: 24.00      1-5 Split: 29

  3 MS_Whitmore Lake       77      3    7    8   29   30    –    –

      Total Time: 2:20      Average: 28.00      1-5 Split: 36

  4 MS_Madison             83     11   15   18   19   20   21   22

      Total Time: 2:08      Average: 25.60      1-5 Split: 9

  5 MS_Whiteford           116     9   23   27   28   29    –    –

      Total Time: 3:09      Average: 37.80      1-5 Split: 29

  6 MS_Summerfield         130    14   26   29   30   31    –    –